Results

2016:
World Cup I (Varese) LW2x -3rd

World Cup II (Luzern) LW2x -2nd

 

2015:
FISA World Championships (Aiguebelette) LW2x -3rd

World Cup III (Luzern) LW2x -2nd

Memorial Paolo d’Aloja International Regatta (Piediluco) LW2x -1st (Sat) 2nd (Sun)

Rock the Boat Regatta W1x -Winner

 

2014:
FISA World Championships (Amsterdam) LW2x -4th

World Cup III (Luzern) LW2x -10th

ROWSA Selection Regatta LW2x -Top Prognostic Time

Memorial Paolo d’Aloja International Regatta (Piediluco) LW2x -1st (Sat) 3rd (Sun)

Rock the Boat Regatta W1x -3rd Final

St. George’s Regatta W1x -1st

Buffalo Regatta W2x -1st, W1x -5th

VLC Regatta W2x, W8+ -1st

 

2013:
FISA World Championships (S.Korea) LW1x -4th

World Cup III (Luzern) LW1x -3rd

ROWSA Selection Regatta LW1x -Top Prognostic Time

SA Championships W1x, W4-, W2x, W8+ -1st

Gauteng Champs W1x, W2x -1st

Turkish Trials W1x -1st

 

2012:
FISA World Championships (Bulgaria) LW1x -4th

USRowing Senior Trials LW1x -1st

Internationale Beetsee-Regatta W1x -1st (Sun)

Holland Beker W1x -4th

USRowing NSR 2 LW2x -2nd

 

 

2011:
FISA World Championships (Bled) LW1x -4th

USRowing Senior Trials LW1x -1st

Holland Beker W2x – 2nd

USRowing NSR 2 LW2x -2nd

 

 

2010:
FISA World Championships (New Zealand) LW4x – 2nd

USRowing Senior Trials LW4x -1st

Holland Beker W1x -5th

World Cup I (Bled) LW2x -1st

USRowing NSR 2 LW2x -1st

USRowing NSR 1 LW1x -1st

CRASH B’s Open LW -1st
Record Holder at Seattle Qualifier (Ergomania) LW

 

 

2009:
Head of the Charles Champ W1x -1st

Grand Columbian Olympic Triathlon -1st Overall Female

Canadian Henley W1x -1st

World Cup I (Banyolas) LW2x -2nd

Memorial Paolo d’Aloja LW2x -1st

Spain Open Selection Trials LW 1x -1st

Spanish Erg Champs LW -1st

FISA Team Cup LW1x, LW2x  -1st

 

 

2008:
USRowing  Fall Speed Order W1x -4th

Canadian Henley Senior W1x -1st

USRowing Elite Champs W1x -1st

Elk Lake Regatta W1x, 2x -1st, W4x -2nd

Northwest Ergomania Women Open -2nd

 

 

2007:
Spanish National Champs W4x -1st

Catalunian Champs W1x, 2x, 4x -1st

Catalunian Champs W 8+ -2nd

Canadian Masters Nationals W1x, Mx 2x -1st

NorthWest Sculling Regatta W1x -1st

 

 

2006:
USRowing Masters Nationals W 1x -1st

USRowing Masters Regionals W 1x -1st

 

 

Other:
Completed STP ’08 in about 12 hours
Placed 1st age group Issaquah Tri ’08
Named to the South African Junior Triathlon squad.
Placed 3rd at the All African Junior Triathlon Championships.
Ran track competitively in the 800m, 1500m and 3000m
Played Netball for the first team (1996-98).
Awarded top student for both academic and sports excellence.